Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Faiz indir’ davetine Kavcıoğlu’nun yanıtı merakla bekleniyor

Severus

Global Mod
Global Mod
Piyasalarda, MB’nin bu görüşmede apar topar faiz indirimine gitmeyeceği lakin bildiri vermekle yetinebileceği belirtiliyor. bir daha de uzmanlar, MB’nin sürpriz bir adım atma ihtimalini de göz gerisi etmiyor. Temmuz ayında tüketici enflasyonunun yüzde 18.95’e yükselmesi siyaset faizini yüzde 19’da tutan MB’nin hareket alanını pek daralttı.

Fakat Erdoğan, “Buradan ben de sinyalimi aşikâr yerlere vermiş oluyorum. Bundan daha sonra enflasyonun daha üst çıkması mümkün değil. Çünkü faiz oranlarında da düşüşe geçiyoruz” demişti.

Artık tüm dikkatler MB Lideri Şahap Kavcıoğlu’nun bu iletiye vereceği cevaba çevrildi.

12 AĞUSTOS’TA TOPLANACAK

Merkez Bankası’nın (MB), 12 Ağustos’ta yapacağı Para Siyaseti Şurası (PPK) toplantısında alacağı kararlar yakından takip edilecek. Piyasaların genel beklentisi MB’nin yüzde 19 düzeyinde bulunan siyaset faizinde bir değişikliğe gitmeyeceği istikametinde. Lakin Erdoğan’ın faiz indirimi davetini dikkate alan kritik bildiriler verebileceği belirtiliyor.