Burak Elmas ve Galatasaray niye sessiz… Rakiplerinden açık takviye… Husus: LGBT tişörtü

Libero

New member
Galatasaraylı Taylan Antalyalı, “Onur Ayı”nı simgeleyen tişörtü ile Instagram’dan paylaşım yapması gündem oldu. Yıldız futbolcuya kimi yorumculardan reaksiyon gelirken birfazlaca isimden de takviye iletisi geldi. Ama kulüp lideri Burak Elmas’ın suskunluğu ve kulüp üzerinden rastgele bir açıklama yapılmaması ise taraftarın yansısını çekti.

LİDER ADAYLARI TAKVİYE VERDİ

Galatasaray’da düzenlenen son seçimde aday olan Eşref Hamamcıoğlu ve Metin Öztürk, Taylan Antalyalı’ya sahip çıktı.

Son seçimde Burak Elmas’a kaybeden iki aday, Antalyalı’nın LGBT’ye takviye veren tişörtünden dolayı aldığı yansıların karşısında durdu.

19 Haziran’da düzenlenen seçimde Burak Elmas’ın akabinde ikinci olan Hamamcıoğlu toplumsal medya hesabından şu paylaşımı yaptı: “Her türlü din, lisan, ırk, cinsiyet ayırımcılığına ve bilhassa bu yollarla yapılan ötekileştirmelere karşıyım. 21. Yüzyılda hiç kimsenin ömür biçimi ve/veya tabir özgürlüğü toplumsal baskılarla kısıtlanamaz. Galatasaray’ın ve Ulusal Kadronun gururu Taylan Antalyalı yalnız değildir.”

Seçimi üçüncü tamamlayan Metin Öztürk ise “Taylan Antalyalı hem Galatasaray’ımızın hem Ulusal Kadromuzun gözbebeğidir ve asla yalnız değildir. Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür Galatasaraylıyız!” sözlerini kullandı.

GS TV VE UMUT NAYİR’DAN TAKVİYE

GS TV’de Günaydın Galatasaray Ailesi programını sunan Serbay Şenkal reaksiyonların akabinde 26 yaşındaki oyuncuya dayanak verirken “Bir Galatasaray taraftarı olarak onunla gurur duyuyorum hamasetinden dolayı. İnsanları ötekileştirmediğinden, kutuplaştırmadığından, ırkçılık, faşizanlık, partizanlık yapmadığından dolayı Taylan Antalyalı kardeşimi tebrik ediyorum” tabirlerini kullandı.

Beşiktaş forması giyen forvet oyuncusu Umut Nayir ise toplumsal medya hesabından dayanak iletisi yazdı. Taylan için sarf edilen “Milli kadroya alınmamalı” kelamlarına gönderme yapan Nayir, “Ben esasen Ulusal ekip takımına çağrılmamıştım.” diyerek ulusal oyuncunun fotoğrafını paylaştı.

FATİH ALTAYLI’DAN TAYLAN İLETİSİ

Habertürk müellifi Fatih Altaylı da Taylan Antalyalı için yapılan yorumlara sert reaksiyon gösterdi. Altaylı, “Taylan kardeşim Galatasaray’a futbolunla epey yakışıyordun ve epey şey katıyordun. Artık gördüm ki kişiliğinle ve karakterinle de epey şey katıyormuşsun. Galatasaraylı olmanın farkını hissettirdiğin için teşekkürler. Bırak köpekler havlasın ardandan” sözlerini kullandı. Altaylı ayrıyeten gökkuşağı renkli kaptanlık pazubentlerini takan yabancı futbolcuların fotoğraflarını da paylaşıp “Taylan Antalyalı’yı amaç gösteren ahlaksızlar. Bu kolları gördünüz mü? Hepsi üst çeşide geçti.” yazdı.

YORUMCULARDAN REAKSİYON

Yorumcu Turgay Demir ve Emre Bol, Taylan Antalyalı’nın tişört niçiniyle ulusal ekibe tekrar çağrılmaması gerektiğini tabir ettiler. Bol, Antalyalı’nın paylaşımı için, “Milli ekibe almam, herkes yaşadığı ülkenin ahlakına ananesine hürmet duyacak kardeşim” diye konuştu. “Taylan Antalyalı’nın hangi cinsel ‘şeye’ ilişkin olduğunu bilmiyorum, beni de ilgilendirmiyor” diyen Bol, “Taylan Galatasaray’a gelmedilk evvel Erzurumspor’da oynuyordu, Erzurum’da giysin bu tişörtü de bakılırsalim” dedi.

Programın yorumcularından Turgay Demir ise, “Taylan Antalyalı tekrar ulusal forma giyemez, ben de bunu savunurum. Bu da benim hakkım” diye konuştu. “Bu mevzuda fazlaca hassasım” diyen Demir, “Bunun övülecek neyi var, bunu fikir özgürlüğü olarak nasıl savunursun? sözlerini kullandı.

Taylan Antalyalı gelen reaksiyonların akabinde fotoğrafı Instagram hesabından kaldırdı.