Bu taktiği birinci defa Tunus’ta gördük

Hi-Lev

New member
MUHAMMED VEFA YÜREKLİ

Türkiye birfazlaca yerde çıkan yangınlarla çaba ederken toplumsal medya üzerinden başlatılan #HelpTurkey (Türkiye’ye yardım et) kampanyasının dezenformasyon ve algı çalışması olduğunu ortaya çıkaran Marc Owen Jones, Yeni Şafak’ın sorularını yanıtladı. Katar Üniversitesi’nde araştırmacı olan ve dijital mecrada yürütülen algı operasyonları üzerine çalışan Jones, Türkiye’ye karşı yürütülen kirli kampanyayı ifşa etti.

MAKSAT KARALAMA OPERASYONU

Uydurma hesapların ve manipülasyonların kamuoyu algılarını etkilemek için tasarlandığını belirten Jones, “Bir eğilimi denetim edebiliyorsanız, insanların ne gördüğünü ve hangi bilgilere maruz kaldıklarını denetim edersiniz. Türkiye’ye yardım kelam konusu olduğunda, kimilerinin epeyce güzel niyetleri olduğu açıktı, fakat bunun hem de hükümeti ve devleti zayıf gösterme teşebbüsü olduğu da fazlaca açıktı” dedi.

ÖZEL OLARAK TASARLANMIŞ 6 LİSANDA BİLDİRİ

Tunus’ta gerçekleştirilen darbede de misal bir algı operasyonu kullanıldığını vurgulayan Jones, “Ana benzerlik, iletisi dünya çapında daha geniş bir kitleye yaymak için tasarlanmış, bayrak emojileriyle fazlaca lisanlı tweetlerin tekrar yeniden kullanılmasıydı. Yaklaşık altı farklı lisana çevrilmiş, kısa bir bildiri içeren bu tweetlerin formatı kopyala ve yapıştır dediğimiz formattı. Bunu birinci defa Tunus’ta ve akabinde Türkiye’de gördüm” dedi.

BAE’LI HESAPLAR VARDI

Tunus’taki darbe teşebbüsünde etkin olan hesapların #HelpTurkey etikiyle de etkin bir biçimde paylaşım yaptığını vurgulayan araştırmacı, “Tunus kampanyasında etkin olan birfazlaca Suudi ve BAE hesabı, Türkiye’deki yangınlar hakkında eleştirel bir biçimde tweet atıyor” diyerek operasyonun ardındaki aktörlerle ilgili ipucu verdi.

ÜÇ SEFER İSİM DEĞİŞTİRDİ

Bot hesapların isimlerini değiştirerek ve tweetlerini silerek Twitter’ın algoritmasına yakalanmadan kolay kolay gündem oluşturabildiğini belirten Jones, “Bot hesaplar, isimlerini değiştirip, tweet silerek Twitter algoritmasına yakalanmadan basitçe gündem oluşturabiliyor. ‘@Badboy2147’ isimli hesap ismini 3 defa değiştirdi” dedi. Jones, toplumsal medyanın bu dezenformasyona para kazanmak için bilerek göz yumduğunu söylemiş oldu.

Ajansı deşifre etti

Toplumsal medya üzerinden “Türkiye’yi aciz gösterme” operasyonunu #HelpTurkey (Türkiye’ye yardım et) etiketiyle devreye sokulan kampanyadaki manipülasyon izleri deşifre oldu. Toplumsal medya ağ tahlilleri ile tanınan akademisyen Dr. Marc Owen Jones’un tespitine bakılırsa binlerce uydurma ve bot hesapla dezenformasyon yapıldı. En hayli paylaşım yapan hesaplar, kendilerini gizlemek için tweetlerini sildi. Takibi zorlaştırmak için kullanıcı isimlerini bile değiştirdi.

Türkiye, günlerdir peş peşe çıkan orman yangınları ile büyük bir çabayı sürdürürken toplumsal medya üzerinden algı operasyonları ile karşı karşıya kaldı. Profesyonel bir yaklaşımla düzmece hesaplar üzerinden palavra bilgilerle sistemli dezenformasyon yapılırken, “Türkiye’yi aciz gösterme” operasyonu devreye sokuldu. Bu kirli operasyonların en dikkat çekeni ise #HelpTurkey etiketiyle toplumsal medyada başlatılan kelamda yardım daveti oldu. Toplumsal medya ağ tahlilleri ile tanınan akademisyen Dr. Marc Owen Jones, orman yangınlarıyla uğraş için Türkiye’ye milletlerarası yardım daveti yapılan “Help Turkey” etiketiyle başlatılan dezenformasyon gayeli kampanyayla ilgili dijital bir tahlili toplumsal medya hesabından yayınladı.

FETÖ DE KİRLİ KAMPANYANIN İÇİNDE

Marc Owen Jones, Twitter’da 1-2 Ağustos içinde toplumsal medya gündeminde yer alan #HelpTurkey etiketinin 160 bin etkileşim ve 46 bin hesabı kapsayan tahlilinde kampanyanın büyüklüğü de dikkate alındığında bunun bir etki/algı operasyonu olduğuna dikkat çekti. Jones, FETÖ’cü isimlerin bu etiketle yaptıkları Türkiye zıddı paylaşımları da örnek olarak gösterdi.

PAYLAŞIMLARI SİLİP KULLANICI İSİMLERİNİ DEĞİŞTİRDİLER

Jones, husus hakkında en epey tweet atan hesaplarda dikkat alımlı anormallikler tespit etti. Bu etiket altında en çok etkileşim gösteren ve yalnızca 2 takipçisi olan @ege20281770 hesabının 2 Ağustos’ta açıldığını, olağanda birfazlaca tweet bulunması gereken hesapta şu anda hiç bir tweet bulunmadığını ortaya çıkaran Jones, tahlilinde algı operasyonu için etikete yazdıktan daha sonra tespit edilmeyi önlemek için hesap sahibinin tweetleri sildiğini belirtti.

Jones, araştırmasında etiketle ilgili en faal kullanıcılardan olan ve ağır paylaşımlar yapan 15 bin takipçili @Badboy2147 hesabında da olağan dışı bir durum tespit etti. Algı operasyonunun akabinde bu hesabın kullanıcı ismi @Badboy353435 olarak değiştirildi. Dahası, “Help Turkey” ile ilgili tweetleri de silindi. Jones bu hareketi “aldatmaca” olarak tanımladı. Jones, yaklaşık 7 bin 400 hesaptan oluşan kuşkulu kümenin birçoklarının birebir biçimde kullanıcı isimlerini ve uzantılarını değiştirdiğinin yahut hesabını büsbütün sildiğinin görüldüğünü belirtti.