Bayanların sesi daha gür çıkacak

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Meltem Günay – Birleşmiş Milletler Bayan Ünitesi (UN Women) Türkiye’nin birinci düzgün niyet elçisi ünlü oyuncu Demet Evgar oldu. Birleşmiş Milletler Bayan Ünitesi, Türkiye’nin başarılı oyuncularından Demet Evgar’la değerli bir işbirliğine imza atarak, ünlü oyuncuyu Türkiye ofisinin ‘iyi niyet elçisi’ olarak ilan etti. Danai Gurira, Nicole Kidman, Emma Watson ve Anne Hathaway üzere dünyaca ünlü isimlerin sahip olduğu unvanı alan Demet Evgar, iki sene sürecek iş birliğinde ‘Benbayanım farkındayım, değişiyorum ve değiştiriyorum’ kampanyası için çalışmalarını sürdürecek.

Toplumsal cinsiyet eşitliği ve bayan haklarına verdiği takviyeyle bilinen başarılı oyuncu Demet Evgar, geçtiğimiz günlerde kesimi olduğu bir kamusal alan projesiyle dikkati çekmişti. Evgar, “Benhanımım kampanyasıyla sen de bize katıl! Sesin tüm bayanların sesi olsun” sloganıyla tüm kadınları eşitlik için birlik olmaya çağırmıştı. Bu iş birliği kapsamında da Evgar’la yürütülecek #Benhanımım kampanyası; bayanlara toplumda kendilerine biçtikleri pozisyonları konusunda şuur kazandırmayı hedefliyor. Bayanların kendi potansiyellerini farkında olmaları, şiddet ve ayrımcılığa karşı birlik olmalarını hedefleyen kampanyada Evgar ve BM Bayan Ünitesi toplumu dönüştürebilmek için bayan dayanışması yaratmak ve gerçek bayan öykülerini görünür kılmayı amaçlıyor.

bir arada yürüyelim daveti

BM Bayan Ünitesi tarafınca dün düzenlenen görüşmede ‘İyi Niyet Elçisi’ ilan edilen Evgar, bunun büyük gurur ve sorumluluk olduğunu belirterek şunları söylemiş oldu: “Kadınların şiddetli süreçlerden geçerek kazandığı hakları kutladığımız ve hâlâ süregelen eşitsizlikleri yine masaya yatırdığımız 8 Mart Dünya Bayanlar Günü öncesi Düzgün Niyet Elçisi ilan edilmek tabiki büyük bir gurur, lakin büyük de bir sorumluluk. Bu sorumluluğun şuuruyla daha evvel yürüttüğüm çalışmaları Birleşmiş Milletler Bayan Ünitesi’nin iştirakiyle güçlendirerek daha fazla bayana ilham olabilmek ve bayanların öyküsünü daha fazla bayanla buluşturmak istiyorum. Biroldukça bayan maruz bırakıldığı şiddetin, eşitsizliklerin içine doğuyor. Artan farkındalıklarının değişime kavuşması, şiddete maruz bırakıldıklarında, eşitsizliklerle karşı karşıya kaldıklarında ses çıkarabilmeleri için onlarla bir arada yürümek ve onlara rol model kıssaları sunabilmek istiyorum.” Evgar tüm bayanları bu kampanyaya dayanak vermeye davet ederek, “Birleşmiş Milletler’deki bakılırsavim ve nefes aldığım müddet boyunca daha fazla bayanın görünür olması için çalışacağıma kelam veriyorum” dedi.

‘Kadın, hayatının başrolünde olmalı’

Aktiflikte konuşan BM Bayan Ünitesi Türkiye Yöneticisi Asya Varbanova da şunları söylemiş oldu: “Kitlelere ulaşabilen sanatı ve eşitliğe duyduğu inançla Demet Evgar, toplumsal cinsiyet eşitliğine giden yolda bayanların güçlenmesi için değerli bir rol oynuyor. Evgar’la bir arada gerçek bayan kıssalarını görünür kılacağız. Bayanlar hayatlarının yan rolünde değil, başrolünde olmalılar. Tüm bayanlar kendi potansiyellerinin farkında olduklarında, hakları için seslerini yükselttiklerinde, eşitsizliklere karşı mevcut takviye sistemlerini devreye soktuklarında ulaşmak istediğimiz eşit geleceğe daha da yaklaşacağız.”

Maksat toplumsal normları yıkmak

BM Bayan Ünitesi, Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması bayanın ömrün her alanında ilerletilmesi için hükümet, sivil toplum kuruluşları, özel kesim, medya, başka BM kuruluşları ve memleketler arası ortaklarla yakın iş birliği ortasında çalışıyor. BM Bayan Birimi’nin Demet Evgar’la yürüteceği kampanya kapsamında yapılan çalışmalar, bayanların kendi öykülerini yaratabilmeleri ve bu kıssaları hayata geçirmek için var olan dayanak düzeneklerini fark etmeleri üzerine konseyi. Kampanya, topluma sirayet eden ve eşitsizlikleri besleyen normları yıkarak her bayanın hayalini gerçekleştirebilmesi için uygun ortam sunmayı hedefliyor.