bakılırsavden alınan liderlere 2 yıl daha maaş!

Severus

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafınca nazaranvden alınan Merkez Bankası (MB) liderlerine iki yıl daha maaş verilebildiği ortaya çıktı. Üstelik bunun yalnızca MB ile hudutlu olmadığı, kamudaki tüm üst seviye nazaranvliler için geçerli olduğu öğrenildi.

MB Hukuk İşleri Genel Müdür Yardımcısı Şerif Uygun, şahsi olarak şu andakilerin alıp almadığını bilmediğini lakin mevzuatın yalnızca MB değil üst kademe tüm kamu yöneticileri için bu imkanı sağladığını deklare etti.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda “torba teklifin” görüşmeleri sırasında eski Merkez Bankası Lideri, UYGUN Partili Durmuş Yılmaz, BDDK Başkanı’nın misyonundan ayrıldıktan daha sonra iki yıl içerisinde rastgele bir bankada bakılırsav alamadığını, misyondan ayrıldıktan daha sonra bir yıl maaşını devletin ödemeye devam ettiğini söylemiş oldu. MB Yasası’nda bu biçimde bir düzenleme olmadığına dikkat çeken Durmuş, şu biçimde devam etti:

“MB liderleri da üst yöneticileri de bankalara gidip iki yıl ortasında bakılırsav alamazlar ancak onlara rastgele bir maaş falan ödenmiyor. Şu anda bakılırsav mühletleri dolmadan birbiri gerisine vazifeden alınmış 3 tane lider var. Bunlar kamuda rastgele bir bakılırsave atanmadılar, özel bölüme de geçmediler. Benim sorum şu, bu sorunun doğal, kayıtlara geçmesi için istiyorum bunu zira bu mevzu ileride araştırılacaktır, birebir 128 milyar rezervle ilgili araştırmanın yapılacağı üzere. Sorum şu: bakılırsavden ayrılan birinci lider Murat Çetinkaya, ikinci Murat Uysal, üçüncü Naci Ağbal, şu anda nazaranvde olan Lider. Bunlar şu anda maaş alıyorlar mı almıyorlar mı? Soru bu. Maaş alıyorlarsa “evet” yahut “hayır” demenizin kayda geçmesi benim için kâfi ve buna da prestij edeceğim.”

MB Hukuk İşleri Genel Müdür Yardımcısı Şerif Uygun soruya şu cevabı verdi:

“MB liderlerinin üst kademe kamu yöneticilerinin atanması hakkında 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde bakılırsav müddetleri dört yıl olarak belirleniyor. Lakin 375 sayılı KHK’nin ek 35. unsuruna bakılırsa KHK’nin kullandığı tabirle, performanslarının kâfi görülmemesi durumunda bu bakılırsavden alınabiliyorlar. nazaranvden alındıktan daha sonra ise bir daha bu 375 sayılı KHK’nin ek 35. hususuna göre iki yıl boyunca eski misyonlarının fiyatlarını almaları mümkün.”

Uygun, bunun MB’ye mahsus bir düzenleme olmadığını, üst kademe tüm kamu yöneticileri için geçerli olan genel bir düzenleme olduğunu belirtti. Bunun üzerine Durmuş Yılmaz, “Şu an alıyorlar mı” diye sordu. Şerif Uygun, “Yani şahsi olarak şu andakilerin alıp almadığını bilmiyorum lakin 375 sayılı KHK’nin ek 35. hususu bu imkânı sağlıyor şayet kamu nazaranvinden seçilmişlerse” dedi.

CHP’li Bülent Kuşoğlu, “Şerif Beyefendi, şunu anladık: MB guvernörleri (başkanlar) özlük haklarını almaya devam ediyorlar, maaş almaya devam ediyorlar. ‘İki yıl müddetle alacaklar’ dediniz” diyerek devam etti. Uygun bir defa daha, “3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne tabi tüm kamu vazifelileri için şayet kamu misyonundan atanmışlarsa bu misyona bu imkânı sağlıyor” dedi.

Bu ortada görüşmelerde daha evvel kabul edilen bir husus AKP’nin önerisi ile tekrir-imüzakere yoluyla bir daha ele alındı. Devlet üniversitelerindeki öğretim üyelerinin bununla birlikte MB Banka Meclisi üyesi olarak da vazife yapabilmelerine imkan sağlayan husus teklif metninden çıkarıldı. Daha evvel bu Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenlenmiş lakin Anayasa Mahkemesi yasa gerektiği için iptal sonucu vermişti. Görüşmeler sırasında fiyat almamak kaydıyla Banka Meclisi üyelerinin aslına bakarsanız üniversitelerde ders verebildikleri, bu biçimde bir düzenlemeye gerek olmadığı lisana getirildi. Görüşmelerde Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin Merkez Bankası Banka Meclisi üyeliğine atanan Prof. Başak Tanınmış Yücememiş ile Prof. Elif Haykır Hobikoğlu için şahsa özel çıkarıldığı tenkitleri yapıldı. MB Hukuk İşleri Genel Müdür Yardımcısı Şerif Uygun bu üyelerin Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin iptaliyle birlikte üniversitedeki nazaranvlerinden ayrıldıklarını söylemiş oldu. Uygun, “Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin yürürlükte olduğu devirdeyse Mayıs 2020 ile Haziran 2021 içindeki periyotta, evet, Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin sağladığı türel destekle iki misyonu birden yerine getirebilmişler” dedi. Bu müddette üyelerin MB ile öğretim üyeliğinden farklı başka maaş alıp almadıkları netleşmedi.