Areda Survey araştırması: Vatandaşlar toplumsal medya düzenlemesinden yana

Hi-Lev

New member
Araştırma şirketi Areda Survey, 10-13 Eylül tarihleri içinde ‘Sosyal Medya Algı Araştırması’ gerçekleştirdi. Bin 280 kişinin katıldığı araştırma kantitatif araştırma hallerinden CAWI (Bilgisayar Dayanaklı Web Anketi) ile yapıldı. Araştırmada, vatandaşın toplumsal medya düzenlemesine bakışına dair çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

‘SOSYAL AĞLAR TEMSİLCİ BULUNDURMALI’

‘Sosyal medyada hukuka ters içeriğin kaldırılması yahut içeriğe erişimin engellenmesi için toplumsal ağlara Türkiye’de temsilci bulundurma zaruriliği getirilmesini hakikat buluyor musunuz?’ sorusuna iştirakçilerin yüzde 69,4 ‘ü evet cevabını verdi. Araştırma şirketinin Temmuz 2020’de yaptığı toplumsal medya algı araştırmasında iştirakçiler tıpkı soruya yüzde 59,0 ile evet cevabı vermişti.

YÜZDE 82 DÜZENLEME İSTİYOR

‘Yalan, iftira, hakaret, özel ömrün dokunulmazlığı, şahsi dataların korunmasına yönelik bir toplumsal medya düzenlemesini gerçek buluyor musunuz?’ sorusuna ise ankete katılanların yüzde 82,6’sı evet karşılığını verdi.

‘İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KISITLAMAZ’

‘Sosyal medya düzenlemesinin internet ortamındaki söz özgürlüğüne yönelik bir tehdit olduğunu düşünüyor musunuz?’ sorusuna, vatandaşların yüzde 53,4’ü hayır derken, yüzde 41,2’si ise evet dedi. Söz özgürlüğüne ‘kısmen’ bir tehdit olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 5,3.

EĞİTİM DURUMUNA NAZARAN YANITLAR

İlgili soruya, 25-34 yaş kümesi iştirakçiler yüzde 80,5 ile en epeyce hayır yanıtı verirken, 55 yaş ve üzeri iştirakçiler ise yüzde 55,9 ile en hayli evet diyen kesim oldu. Eğitim durumunu lisans olarak açıklayanların yüzde 67,4’ü düzenleme özgürlüğe tehdit oluşturmaz derken, eğitim durumunu ilkokul olarak belirleyenlerin yüzde 49,7’si en çok evet cevabı veren kısmı oluşturdu.

‘TÜRKİYE’YE OPERASYON ÇEKİLİYOR’

Araştırmaya göre, iştirakçilerin yüzde 57,6’sı toplumsal ağlarda Türkiye’ye yönelik siyasi, askeri ve istihbarı alanda operasyon çekildiğine inanıyor. ‘Sosyal ağlarda Türkiye’ye yönelik siyasi, askeri ve istihbarı operasyonların yapıldığını düşünüyor musunuz’ halinde yöneltilen soruya iştirakçilerin yüzde 57,6’sı evet derken, yüzde 29.5’i ise hayır dedi.

‘SAHTE HESAPLAR ENGELLENSİN’

Araştırmada yer alan, ‘Sosyal ağlarda geçersiz hesaplar açılmasını engelleyen bir düzenleme hayata geçirilmeli mi’ formundaki soruya, iştirakçilerin yüzde 87’si evet derken, yüzde 12,6’sı ise hayır dedi. En yüksek evet karşılığını yüzde 93 ile 55 yaş ve üzeri vatandaşlar verdi. Eğitim durumunu ilkokul olarak belirten iştirakçilerin yüzde 90,6’sı geçersiz hesapları engelleyen bir düzenleme istiyor.

‘TROL HESAPLAR İSTENMİYOR’

Araştırmadaki, ‘Trol hesaplardan rahatsızlık duyuyor musunuz’ sorusuna iştirakçilerin yüzde 95,3’ü evet derken, yüzde 3,4’ü hayır dedi. İlgili soruya, internet jenerasyonu olarak nitelendirilen 18-24 yaş kümesi iştirakçilerin yüzde 100’ü evet derken, eğitim durumunu lisansüstü olarak belirtenlerin yüzde 97,7’si de trol hesaplardan rahatsızlık duyduğunu belirtiyor.

‘SOSYAL DENETLEME OLMALI’

Araştırmanın dikkat alımlı sorularından biri de ‘Sosyal medyada kontrolü organize edecek bir toplumsal medya başkanlığı kurulmalı mı?’ oldu. İlgili soruya yüzde 61,8 oranıyla evet karşılığı verilirken, hayır diyenlerin oranı ise yüzde 28,5, fikrim yok diyenler ise yüzde 9,7 olarak şekillendi. Toplumsal medyada kontrolü sağlaması istenen yapılanmaya en yüksek evet yanıtını yüzde 79,3 ile 25-34 yaş kümesi verirken, bu yaş kümesini yüzde 58,2 ile 35-44 yaş kümesi vatandaşlar takip etti. İlgili soruya, evet karşılığı veren iştirakçilerin yüzde 75’i eğitim durumunu lisans, yüzde 63,7’si ise lisansüstü olarak deklare etti.

PALAVRA HABERLER AYIRT EDİLİYOR

Araştırma, toplumsal medya kullanıcılarının palavra haber algısını da masaya yatırdı. ‘Sosyal medyadaki palavra haberleri ayırt edebildiğini düşünüyor musun’ formunda yer alan soruya vatandaşların yüzde 68,2’si evet derken, yüzde 16,5’i ise hayır dedi. İlgili soruya kısmen yanıtı verenlerin oranı yüzde 15,4 oldu. Toplumsal medyada palavra haberleri yakaladığını öne sürenlerin yaş kümesine bakılırsa dağılımı ise şu biçimde: “18-24 yaş kümesi yüzde 100, 25-34 yaş kümesi yüzde 62,9, 35-44 yaş kümesi yüzde 70,4, 45-54 yaş kümesi yüzde 56,6, 55 yaş ve üzeri iştirakçilerin oranı yüzde 58,5.”

ANKETE KATILANLARIN PROFİLİ

Araştırmaya katılanların yüzde 50,2’si erkeklerden oluşurken, bayan iştirakçilerin oranı yüzde 49,8 oldu. Datalar bakılırsa 18-24 yaş kümesi iştirakçilerin oranı yüzde 15,3 oldu. 25-34 yaş kümesi vatandaşların araştırmaya iştirak oranı yüzde 23,2 olurken, bu oran 35-44 yaş aralığında yüzde 24, 45-54 yaş kümesi yüzde 16,7, 55 yaş ve üzeri yüzde 20,8 olarak şekillendi. İştirakçilerin eğitim durumuyla ilgili yapılan tahlilde ise, yüzde 3,1 lisansüstü, yüzde 18,7 lisans, yüzde 26 ile lise, yüzde 52,2 ile ilkokul mezunu vatandaşların araştırmaya iştirak sağladığı gözlendi.