Anadolu Isuzu’dan Akıllı Fabrika Uygulaması!

Biricik

New member
Anadolu Isuzu, dijital dönüşüm vizyonu doğrultusunda hayata geçirdiği Akıllı Fabrika projesinin birinci fazını tamamladı.

Akıllı fabrika projesi, “Terzi Tarzı İmalat” ın yarattığı değişkenlik ve getirmiş olduğu çeşitliliğe bağlı oluşan karmaşık üretim akışının ve geniş üretim alanlarının idaresini 3 boyutlu Dijital ikiz ile sağlarken özelleştirilmiş eser üretimi ile ilgili tüm ayrıntıların operatörlere ulaştırılmasını da Objelerin Interneti (IoT) takviyesi ile sağlıyor.

En ince bilgilerina kadar bütünüyle Anadolu Isuzu’nun üretim alanlarına ve iş süreçlerine uygun biçimde tasarlanan Akıllı Fabrika projesinin, planlama evresinden uygulamaya her katmanı ileri teknoloji uygulamaları ile geliştirildi. Proje, yüksek görsellik seviyesi ve tüm üretim süreçlerinin birebir dijital dünyadaki izdüşümü olan dijital ikiz uygulamasının ulaştığı ayrıntı düzeyi ile öne çıkıyor.

Akıllı Fabrika projesi, kurulan IoT altyapısı yardımıyla en yüksek hassasiyette anlık olarak yanlışsız araç ve süreç takibine imkan sağlıyor. Lojistik, üretim, kalite, satış ve ihracat üzere farklı departmanlar, üretim ve teslimat ile ilgili muhtaçlık duydukları tüm bilgilere anında ulaşabiliyor. Projenin gelişmiş işlevleri, kağıt tüketimini önemli ölçüde azaltarak şirketin kağıtsız üretim maksadına ulaşmasında da kıymetli katkılarda bulunuyor.

Anadolu Isuzu’nun uzman teknik takımı ve iç kaynakları Akıllı Fabrika projesinin tüm etaplarına aktif bir biçimde katkıda bulundu. Akıllı Fabrika projesinin değerli bileşenleri içinde yer alan ayrıntılı üç boyutlu planların oluşturulması, araç modellerinin uygulamaya entegre edilmesi, devreye alınan işlevler için yapılan ağır saha testlerinin kıymetlendirilmesi ve ilgili iş ortaklarına anında yansıtılması iç kaynaklarca sağlandı.

Akıllı Fabrika projesinin değerli öbür bir yanı ise salgın şartlarına karşın hiç bir gecikme ya da aksaklık yaşanmadan tam vaktinde tamamlanması oldu. Dünyada dijitalleşme projelerinin genelde üretim tesislerinde ve ofislerde gerçekleştirilen uzun toplantılar gerektirdiği kabul edilirken, şirketin Akıllı Fabrika projesinde ise yazılım takımı en başından itibaren fabrika cinsleri ve toplantılar da dahil olmak üzere tüm süreçleri hiç fizikî ziyaret yapmadan büsbütün online çalışma modeli ile tamamladı. Proje, global IDC tertibinde inovasyon kategorisinde “Best Innovation Project of the Year” mükafatına layık görüldü.

Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan, Akıllı Fabrika projesinin tamamlanması ile ilgili şunları söylemiş oldu: “Anadolu Isuzu olarak dijital dönüşüm ve Sanayi 4.0 vizyonumuz doğrultusunda başlatmış olduğumız Akıllı Fabrika projesini muvaffakiyetle hayata geçirmiş bulunuyoruz. Akıllı Fabrika projemiz, üretim kalitemizi daha da yükseklere taşıma gayemizi desteklerken, pazardaki her rekabet alanında gücümüze güç katacak. Müşteri taleplerine uygun eser geliştirme gücümüzü pekiştiren bu değerli muvaffakiyet ile yeni pazarlardaki tezimizi ve varlığımızı güçlendireceğiz. Dijital dönüşüm ve sanayi 4.0 vizyonu ile attığımız adımlarla kesimimize öncülük etmeyi bugüne kadar olduğu üzere bundan daha sonra da sürdüreceğiz.”