ABB ASTI Mobile Robotics Group’u satın alıyor

Biricik

New member
ABB, global otonom taşınabilir robot üreticisi ASTI Mobile Robotics Group’u satın alacağını duyurdu.

ABB’nin dış büyüme stratejisinin değerli bir modülü olan satın alma süreci, 19 Temmuz’da imzalandı ve 2021 yazının ortasında tamamlanması bekleniyor. Her iki kümede satın alma fiyatıyla ilgili rastgele bir detaylı açıklama yapmayacağını duyurdu.

1982 yılında kurulan ASTI İspanya, Fransa ve Almanya’da 300’den çok çalışana sahip ve merkezi Burgos, İspanya’da. Şirketin çoğunluk payı beraberinde CEO olan Veronica Pascual Boé’ye ilişkin. Öbür hissedarlar içinde Avrupa Büyüme Satın Alma yatırımcısı Keensight Capital bulunmakta. ASTI, otomotiv, lojistik, yiyecek-içecek ve ilaç kesimlerinde Avrupa’nın en büyük Otonom Taşınabilir Robot filolarından birini desteklerken bununla birlikte 20 ülkede geniş bir müşteri tabanına sahip. 2015’ten bu yana şirket, yıllık bazda yüzde 30’a yakın bir büyüme kaydetti ve 2021’de yaklaşık 50 milyon dolar gelir hedefliyor.

ABB Robotik & İmalat Otomasyonu İş Kolu Lideri Sami Atiya ve ASTI CEO’su Veronica Pascual Boé

ABB Robotik & İmalat Otomasyonu İş Kolu Lideri Sami Atiya şunları söylemiş oldu; “Sektör başkanı ASTI’nin portföyü, kapsamlı yazılım paketi ve gelişmekte olan segmentlerdeki uzmanlığı bundan bu biçimde müşterilerimizi yeni jenerasyon esnek otomasyon tahlilleriyle de desteklememize imkan vereceği için bu satın alma bizim için eksiksiz bir karar. Bu satın alma ile ABB, üretimden lojistiğe ve tüketim noktalarına kadar AMR’ler, robotlar ve makine otomasyon tahlillerinden oluşan eksiksiz bir otomasyon portföyü sunan tek şirket olacak. Bu, bireye özel taleplere yanıt veren, tüketiciye ahenk sağlayan ve tüketici talebindeki değerli değişikliklerin sunduğu fırsatları yakalama gayesinde olan müşterilerimiz için oyun değiştirici güce sahip olmak manası taşıyor.”

AMR’ler, üretim, lojistik, intralojistik ve sipariş tedarik etmeden perakende ve sıhhat ortamlarına kadar gibisi görülmemiş bir esnekliği destekleyecektir. Bu, ABB’nin ve ASTI’nin ortak vizyonunun, müşterilerin bugünün lineer üretim çizgilerini, akıllı AMR’lerin fabrikalarda, lojistik merkezlerde, laboratuvarlarda, mağazalarda yahut hastanelerde akıllı temaslı iş istasyonları içinde gereçleri, kesimleri ve bitmiş eserleri özerk bir biçimde yönlendirdiği büsbütün esnek ağlarla değiştirmesine yardımcı olacak.

ASTI CEO’su Veronica Pascual Boé şunları söylemiş oldu: “ABB’nin vizyonu bizim için eksiksiz bir eşleşme, zira iş yerinde otomasyonu hızlandırarak hem müşterilerimizin esnekliğini tıpkı vakitte rekabet gücünü destekliyoruz. Bu, seyahatimizin bir daha sonraki heyecan verici kademesi ve bir arada inovasyon planlarımızı hızlandıracak, global müşteri hizmetlerimizi, ortak ağımızı, üretim ve uygulama kapasitemizi genişletecek. ABB’nin global ve bilhassa Çin’deki pazar erişiminden yararlanacağız. Genişletilmiş Robotik idare takımına katılmaktan ve bu tezli büyüme planını gerçekleştirmek için AMR işine liderlik etmekten memnunluk duyuyorum.”

ASTI’nin dal başkanı AMR portföyü, otonom cazip araçlar, maldan şahsa tahliller, ünite ve kutu taşıyıcıların yanı sıra araç navigasyonu ve denetimi, filo ve sipariş idaresi ile bulut tabanlı izlenebilirlik sistemlerine kadar kapsamlı bir yazılım seçeneklerine sahip.

Bunlar ABB’nin robot portföyü, makine otomasyonu, modüler tahliller ve RobotStudio® ile ABB Robotik’in simülasyon ve programlama aracı dahil yazılım paketi ile entegre edilerek, tüm ABB müşte rileri için eşsiz ve kapsamlı bir otomasyon portföyü oluşturulacak. ABB ve ASTI, otomotiv, yiyecek ve içecek ile ambalajlı tüketim malları dahil olmak üzere imalat kesimlerinde ve ayrıyeten lojistik, e-ticaret, perakende ve sıhhat dahil olmak üzere yeni büyüme segmentlerinde derin bir tesir alanı uzmanlığı sunmaktadır.

Global AMR satışlarının 2025 yılına kadar yaklaşık yüzde 20’lik bir CAGR (Birleşik Yıllık Büyüme Hızı) ile yaklaşık 14 milyar dolara ulaşması beklendiğinden, ABB, AMR satışlarını ve servis takviyesini dünya çapında 53 ülkeye genişletmeyi planlıyor.

ASTI’nin İspanya’nın Burgos kentindeki genel merkezi, ASTI tesislerinde devam eden Ar-Ge, mühendislik, eser ve proje paha zinciri de dahil olmak üzere temel fonksiyonları ile Pascual Boé liderliğinde ABB’nin AMR iş merkezi olacak. ABB, Avrupa ve Amerika’da planlanan satış genişlemesini desteklemek için bu AMR iş merkezindeki üretim kapasitesini kıymetli ölçüde artıracak.

Çin ve Asya’daki AMR’lerin büyüme potansiyelini kolaylaştırmak için ABB, 2022’de Şanghay’da açılacak olan yeni robotik fabrikasında tam bedel zinciri ve üretim dahil bir Asya AMR merkezi kuracak. Dünyanın en büyük robot pazarı olan Çin’de, 2025 yılına kadar yıllık 1.8 milyar dolarlık AMR satışını gerçekleştirmesi bekleniyor.

ABB Robotik’in bu satın alma sonucu, şirketin yeni GoFa ve SWIFTI işbirlikçi robot ailelerinin lansmanı ve inşaat dalında otomasyonu ilerleteceğini duyurması dahil olmak üzere, yeni kesimler ve birinci defa sahip olacaklar için robotik otomasyonunu genişletme duyurularından kısa bir süre daha sonra gerçekleşti.

Kaynak: Carmedya.com