“400 milyon Euro epeyce normal”

Libero

New member
Kayserispor’da sportif yöneticilik yaptığı periyotta Emre Demir’i 8 yaşında keşfeden ve kulübün altyapısına katan Fatih Karagümrük’ün lideri Süleyman Hurma, genç oyuncunun Barcelona’ya transferi daha sonrası Spor Arena’dan Erhan Ali Uyar’a konuştu.

Fatih Karagümrük Lideri Süleyman Hurma, Kayserispor’da bakılırsav yaptığı periyotta Emre Demir’i kulübün altyapısına kazandırma sürecini ve genç oyuncunun Barcelona’ya transferini Spor Arena’ya kıymetlendirdi.

Kayserispor’da 2005-2015 yılları içinde idarede yer alan Hurma, Emre Demir’in Kuvayi Milliyespor’dan Barcelona’ya uzanan meslek kıssası hakkında kıymetli açıklamalarda bulundu.

EMRE DEMİR’İ NASIL KEŞFETTİ

‘Emre Demir’i nasıl keşfettiniz?’ sorusunu yanıtlayan Hurma, “2012 yılında Emre Demir 8 yaşındayken bir görüntüsünü seyrettim. Bahsedilen Youtube görüntüsü mu hatırlamıyorum. Çok uzun vakit geçti ancak bir görüntüsünü izlettiler. Çabucak Kayseri’ye davet ettim ve ailesiyle birlikte geldiler.” dedi.

Emre’nin altyapıda çabucak dikkat çektiğini vurgulayan Hurma, “Kayseri’de altyapı oyuncularıyla oynattık. Üst seviye bir yetenek olduğunu gördüm. Yaşını küçültmüşsün, onlarla oynuyormuş üzereydi. daha sonrasında ailesini Kayseri’ye götürdüm, onlara konut tuttum. Ailenin geçimini bir biçimde sağladık.” formunda konuştu.

GEÇ BİLE KALDI

Genç oyuncunun, Barcelona’ya transferini de yorumlayan Süleyman Hurma, “Transferi epeyce olağan. Geç bile kaldı. Ülkedeki gelişmenini tam tamamlayamadı. Hatta geri gitti. Keşke daha evvel gitseydi. Orada gelişmenini tamamlayabilirse Emre’nin büyük bir yıldız olma ışığı var. Ondan beklentimiz de bu biçimde.” sözlerini kullandı.

BEŞERLER BİZE GÜLÜYORDU

Emre’nin Kayserispor’a kazandırıldığı devir bu imzanın küçümsendiğini de lisana getiren Hurma, “Benim Kayserispor’dan ayrılalı 6 sene oldu. Ayrıldığımda beşerler, Emre Demir’in farkında değildi. Büyük yıldız olacağını söylemiş olduğimde beşerler gülmüştü. ‘8 yaşında çocuk almışlar’ demişlerdi. Transfer fotoğrafımızı basına servis ettiğimizde gülmüşlerdi. Ben Kayserispor’da iken beşerler daha farkında değildi.” dedi.

17 yaşındaki futbolcuyla vakit zaman görüştüklerini de belirten Süleyman Hurma, Beşiktaş’ta eski lider Fikret Orman’ın birebir periyotta Emre Demir’in transferine onay vermediği savları için şu kelamları kullandı:

“Beşiktaş’ın durumlarını tam ayrıntılı bilmiyorum. Ben Emre’yi görünce getirdim esasen. daha sonrasında büyük ekipler da istedi lakin hem Emre hem babası, Kayserispor için sağlam durdular.”

00 MİLYON EURO ÇOK OLAĞAN

Emre’nin Barcelona’ya transferini şaşırmadığını ve potansiyeline ulaşması halinde kontratındaki hür kalma bedeli olan 400 milyon euroluk pahaya de ulaşabileceğini lisana getiren Hurma, “Çok gurur duydum, fazlaca keyifli oldum. İnsan hayatında bu biçimde şeyler az olur. Yalnızca benim ve ailesinin değil, tüm ülkemizi gururlandıracak muvaffakiyetler elde edebilir. Emre’de bu potansiyel var. O düzeye daha erken gelebilirdi. Türkiye’deki şartlardan dolayı daha evvel gelemedi. Yolu açık olsun. Barcelona, Emre’den 200 katını çıkarabilirler. Hür kalma bedelinin 400 milyon euro olması fazlaca olağan. Emre potansiyeline ulaşırsa bu sayılara ulaşabilir. Umarım Kayserispor da daha sonraki satış için hisse hakkı almıştır. Mukaveleye bunu ekletmişlerdir” dedi.

“BARCELONA’YA GİDECEĞİM” DİYORDU

Emre Demir’in yetiştiği ve 2012 yılına dek top koşturduğu Mersin grubu Kuvayi Milliyespor’da yöneticilik yapan Zeki Gündüz de Spor Arena’ya özel açıklamalar yaptı.

İşte Zeki Gündüz’ün kelamları;

“Emre buradan ayrıldığında epeyce küçüktü. Babası hocalık yapıyordu. Bizden Kayseri’ye gitti. Ağabeyini de Çanakkale’ye vermiştik. Dayısını da Gençlerbirliği’ne yollamıştı.

Emre onurumuz oldu. 5-6 sene evvel Emre, ‘Barcelona’ya gideceğim’ diyordu. Hayali gerçek oldu. Emre uygun bir çocuk, Mersin’e geldiğinde daima uğruyor. Babası da kulüpte kongre üyesi ve genel kaptan oldu.”